Bez kategorii

Cena jest najważniejsza – 7 zasad zarządzania cenami w e-sklepie

Odpowiednia strategia cenowa 

Ustalenie odpowiedniej strategii cenowej nie wiąże się z określeniem marży, na której będziemy zarabiać, lecz na dopasowaniu ceny do docelowej grupy naszych klientów. Jak to zrobić, by uzyskać optymalne efekty? Te 7 zasad zarządzania cenami w e-sklepie z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości.

Podstawowe zasady branży e-commerce

1. Dopasowanie ceny do klienta
Zwróć uwagę na docelową grupę klientów. To studenci, osoby zamożne, matki z dziećmi? Określ ich status finansowy i dopasuj do nich odpowiednią cenę.

2. Nie wyciągaj cen z rękawa
Sytuacja monopolu na rynku praktycznie nie istnieje. Dokładnie zbadaj więc swoją konkurencję i określ ceny tak, by odpowiadały cenom już istniejącym na rynku. Nie muszą być ona niższe, pamiętaj tylko byś nie brał ich z sufitu.

3. Uwzględnij pozostałe koszty
Trzecią zasadą z 7 zasad zarządzania cenami w e-sklepie jest oszacowanie dodatkowych kosztów związanych ze sprzedażą Twojego produktu. Koszty wysyłki czy transportu materiałów wpływają na cenę, pamiętaj jednak, że konkurencja nie śpi. Jeśli masz na stanie jakiś produkt, który konkurencji mogą wysłać dopiero kilka dni, nieznaczne podniesienie ceny pozytywnie wpłynie ma Twoje zyski przyciągając większe rzesze klientów gotowych zapłacić więcej, by mieć produkt na już.

4. Nie zapominaj o konkurencji
Bądź na bieżąco z trendami panującymi na rynku w Twojej branży pamiętając jednocześnie o wypracowaniu odpowiedniej marży. Będziesz mieć pewność, że Twoje ceny są na odpowiednim poziomie z możliwością korygowania ich w przypadku znacznego odbiegania od konkurencji.

5. Korzystaj ze wsparcia
Osobiście wykonywane monitorowanie cen jest pracochłonne i zwykle niemiarodajne. Dużo lepszym rozwiązaniem są gotowe sposoby ich pozyskiwania jak rozwiązanie oparte o pracę ludzi odwiedzających stacjonarne placówki oraz tzw. Szpiegomat czyli automatyczne narzędzie zbierające dane ze stron internetowych.

Bądź zawsze na bieżąco

Dwie ostatnie zasady 7 zasad zarządzania cenami w e-sklepie dotyczą ściśle bieżącego podążania za trendami rynku. Branża e-commerce to transparentna branża i zmiany w niej widoczne są bardzo szybko. Co zrobić, by nie zgubić się w natłoku informacji?

6. Monitoruj i obserwuj
Należy pamiętać, że monitorowanie cen to proces trwały. Dane o wysokości cen usług zbieżnych z naszymi pozyskiwane są natychmiastowo, bardzo często więc mogą się zmieniać. Obserwuj zmiany gospodarcze, zachowania konkurencji oraz trendy konsumenckie i na podstawie tych danych na bieżąco koryguj swoje ceny.

7. Wykorzystuj okazje
Chociaż monitorowanie cen to proces bardzo wymagający, czasem daje nam świetne możliwości do poprawienia wyników sprzedaży. W niektórych przypadkach wystarczy w odpowiednim momencie obniżyć cenę naszego produktu w porównaniu z konkurencją, by wskoczyć na pierwsze miejsce w porównywarce. Spowoduje to większy ruch na sklepie, a my będziemy czerpać z tego dużo wyższe zyski.

Więcej informacji na https://dealavo.com/pl

 

Comment here